• sls

Tanie tłumaczenia...

Zaktualizowano: 28 mar

Na pytanie czy można taniej, odpowiadamy: można. Ale zanim wypowiesz takie życzenie i uwolnisz złotą rybkę, przeczytaj ten wpis.


Oświadczamy z przekonaniem: nie wykonujemy tanich tłumaczeń. Nie obawiamy się mówić o tym wprost, bo dla żadnej świadomej rynkowo firmy nie jest tajemnicą, że stałe świadczenie dobrej jakości usług wymaga dużych nakładów finansowych. Koszty zatrudnienia, szkoleń, wydatki na technologię, obsługę prawną, środki na spełnianie wymogów norm branżowych, dbanie o prywatność i bezpieczeństwo powierzonych danych – to wszystko są istotne lub bardzo istotne pozycje w budżecie firmy tłumaczeniowej.


Brak takich kosztów – lub ich części – powinien być dla biznesu sygnałem ostrzegawczym: dlaczego nasz kontrahent ich nie ponosi? Co powoduje, że świadczy usługi w tak niskich cenach? Czy należycie się zabezpiecza i czy nie zawiedzie, gdy pojawią się trudności i komplikacje? Jakiej klasy specjalistów może zatrudniać? Czy zatrudnia w ogóle? Zadowoleni z niskiej ceny klienci nie zadają sobie tych pytań. Do czasu.Reszka – dobre tłumaczenie. Orzeł – masz pecha.


Jako doświadczeni branżowcy wiemy, że tanie tłumaczenia są tanie tylko przez chwilę, albo tylko z pozoru. W przypadku pozornie tanich tłumaczeń, klienci płacą bowiem inną, bardziej dotkliwą cenę: cenę braku poufności – gdy ich dokumenty trafiają na serwery stron trzecich (zwykle dostawców usług tłumaczenia maszynowego) i cenę braku jakości – gdy ich przetłumaczone teksty nie tylko nie odnoszą zamierzonego skutku, ale zwyczajnie powodują szkody, bo zostały powierzone osobie niekompetentnej. Oczywiście, zasłona czasem spada i klient dostrzega swoje położenie, zwykle jednak za późno i na próżno – szkoda została już wyrządzona, szanse zmarnowane; pozostaje dochodzenie zadośćuczynienia i…znalezienie nowego dostawcy.


A że tanie tłumaczenia mogą być tanie tylko przez chwilę? Cóż, o ile drogie tłumaczenia nie zawsze są najlepsze, o tyle tanie tłumaczenia – jeśli w ogóle będą dobre – nie pozostaną zbyt długo tanie...
© SCHINDLER LANGUAGE SERVICES

139 wyświetleń0 komentarzy